Zmiany, zmiany i jeszcze raz – zmiany
WiroVent®EVO to system diametralnie odmienny od swoich poprzedników. Powstał, aby jeszcze lepiej dostosować ofertę firmy do różnorodnych wymagań klientów. Setki godzin prac, projektowania i testów nie poszły na marne – ostateczny produkt okazał się systemem przełomowym, wyprzedzającym inne, aktualnie dostępne systemy o lata świetlne.
Zmieniło się niemal wszystko. Choć zachowana została typowa dla WIRPLAST pierścieniowa konstrukcja, to charakter samych pierścieni uległ modyfikacji. W nowym systemie EVO przeprojektowano kształt pierścieni – zostały wygięte po łuku ku górze, przy zachowaniu dolnego okapu. Stały się przez to bardziej masywne, a co za tym idzie – trwalsze. Zaokrąglono ścięty daszek, dzięki czemu kominek zyskał na walorach estetycznych.
Na nowo został zaprojektowany również kominek obrotowy do wentylacji grawitacyjnej. W systemie EVO pracuje na łożyskach tocznych. Jego turbina została wykonana z lekkiego aluminium lub blachy chromowanej. Niestety mimo wysokiej wydajności, wentylacja grawitacyjna uzależniona jest od siły wiatru – turbina nie pracuje poprawnie zarówno przy zbyt słabym, jak i silnym wietrze. Remedium okazała się wentylacja hybrydowa, która napędzana jest silnikiem elektrycznym umożliwiającym stabilizację pracy turbiny.
Wirniki światowej klasy
Tradycją stała się współpraca WIRPLAST z niemieckim EMB-Papst Mulfingen GmbH & Co – dostawcą cenionym przede wszystkim za jakość, trwałość i wydajność swoich urządzeń. Przed rozpoczęciem produkcji, wirniki zostały poddane testom w certyfikowanym, zewnętrznym laboratorium, które przedstawiło korzystne dla EMB-Papst wykresy charakterystyki przepływu powietrza. Spisały się doskonale, dlatego z czystym sumieniem zostały dołączone do systemu WiroVent®EVO. W tym przypadku zdecydowano się na model Standard+ AC.
Pierwszy taki system na świecie
System WiroVent®EVO jako pierwszy na świecie wprowadził do produkcji i powszechnego użytku niezwykle ciekawy element, jakim jest uniwersalny łącznik pomiędzy podstawą dachową, kominkiem lub innym urządzeniem z integralnego systemu, np. wentylatorem, kominkiem izolowanym czy obrotowym. Łącznik mocuje się do podstawy za pomocą śrub, które – po założeniu kominka – nie są widoczne. Takiego rozwiązania nie uświadczy się w przypadku systemu PLUS i PRO, natomiast w systemie EVO znacząco wpływa na podniesienie walorów wizualnych.
Montaż kominka lub elementów dodatkowych na łącznik jest dziecinnie prosty – wystarczy go lekko docisnąć i zatrzasnąć, aż do momentu „kliknięcia”. W podobny sposób odbywa się demontaż. Tak banalna konstrukcja jest nie lada ułatwieniem dla dekarzy, serwisantów lub osób wymieniających elementy systemu. Łącznik posiada również żebra rozlokowane po łuku, których zadaniem jest utrzymać dystans pomiędzy kominkiem a płaszczyzną łącznika. W ten sposób, po założeniu kominka, tworzą się 24 kanały służące odprowadzaniu kondensatu na zewnątrz.
Banalny montaż
Oprócz zastosowania rewolucyjnego i innowacyjnego elementu, jakim jest łącznik, nie zrezygnowano z innych elementów ułatwiających montaż. Libelka – znana również jako poziomica – obecna była zarówno w systemie WiroVent®PLUS, jak i PRO. Nie mogło zabraknąć jej w systemie WiroVent®EVO, jednak przeszła pewną modyfikację, a mianowicie zmieniła swoje umiejscowienie. Z daszku została przeniesiona do górnej części łącznika, dzięki czemu montaż kominka stał się prostszy – libelka doskonale sygnalizuje odpowiednie położenie.
Znana z systemu PRO rura kątowa o poziomym, prostopadłym do dachu ułożeniu ułatwiającym montaż, została przemycona do WiroVent®EVO. Rura została wyposażona w zatrzaski tak, aby ułatwić i przyspieszyć ewentualne rozbudowanie systemu o skraplacz lub rurę elastyczną.
Kołnierz uszczelniający – dlaczego jest tak ważny?
Kołnierz uszczelniający był przez długi czas elementem, któremu nie poświęcano wystarczająco uwagi – często go zupełnie pomijano. Jak się później okazało, był to ogromny błąd, a uszczelnianie miejsca przejścia rury przez membrany dachowe, jest kluczowe dla zapewnienia trwałości konstrukcji.
Uszczelnienie miejsca przejścia taśmą nie było niewystarczające. W letnie dni pod pokryciem dachu wysoka temperatura powoduje odklejanie się taśm. Zapada się membrana, powodując przeciek wody do izolacji i konstrukcji dachu. Taka sytuacja jest niedopuszczalna, stąd pomysł na stworzenie kołnierza uszczelniającego.
Kołnierz uszczelniający obecny jest w każdym systemie WiroVent. Jak na element o tak dużym znaczeniu, jego budowa jest zaskakująco prosta. Składa się bowiem z dwóch części – górnej i dolnej. Przed zamontowaniem kołnierza, na wewnętrznej stronie membrany należy odrysować zewnętrzny owal górnej części kołnierza, a następnie wyciąć. Później naciąga się kołnierz wraz z membraną, aby stworzyć wypuklenie. Kolejnym krokiem jest zabezpieczenie łat za pomocą pasków oraz przełożenie dolnej części kołnierza przez otwór powstały po wycięciu membrany. Od góry natomiast zakłada się górną część kołnierza.
Woda, która przedostaje się na membranę, jest kierowana z dala od wyciętego otworu. Ten prosty zabieg chroni niemal całą konstrukcję dachu, odwlekając tym samym kosztowne remonty i renowacje.
Skraplacz wodny kondensatu
Wydajne funkcjonowanie systemu WiroVent bez skraplaczy byłoby niezwykle utrudnione. Właśnie dlatego są obowiązkowym elementem każdego układu. Ich zadaniem jest przechwycenie skroplin, które powstają w warunkach wysokiej wilgotności i dużej różnicy temperatur. Kanał wentylacyjny odprowadza skroplony kondensat do wyprofilowanego zbiornika zaprojektowanego tak, aby nie zwężał średnicy kanału.
Kondensat zgromadzony w zbiorniku podlega stopniowemu odparowywaniu do otoczenia. W przypadku dużego natężenia skroplin, do skraplacza może zostać dołączony wężyk, który odprowadzi ciecz na zewnątrz. Tak jak większość elementów WiroVent, skraplacz zaprojektowany został w sposób umożliwiający łatwy montaż i demontaż, tj. na „click”.