Jak dobrać nasadę do wentylacji?
Wybierając nasadę do wentylacji, należy zwrócić uwagę na kilka aspektów. Najważniejszy z nich to przeznaczenie nasady, czyli warunki, w jakich będzie pracować. Przeznaczenie pociąga za sobą inną, niemniej ważną właściwość, mianowicie materiał budulcowy nasady. Inne tworzywo przeznaczone jest do funkcjonowania w wysokiej temperaturze, a inne w zmiennych warunkach atmosferycznych. Nasada wykonana z materiału nieprzystosowanego do panujących warunków, może ulec szybkiemu zniszczeniu.
Mnogość rodzajów nasad
Niemal każda gałąź gospodarki i przemysłu jest wręcz przesycona różnorodnymi, dostępnymi na wyciągnięcie ręki produktami. Nie inaczej wygląda świat wentylatorów. Obecnie producenci dostarczają konsumentom kilka rodzajów nasad do wentylacji, które różnią się między sobą sposobem napędzania (lub jego brakiem) oraz pełnioną funkcją. To szczególnie ważne, ponieważ nie każda nasada pasuje do każdego typu wentylacji.
Funkcje nasad do wentylacji
Ogólnie rzecz biorąc, nasada wentylacyjna montowana jest w celu wspomagania sprawnego funkcjonowania ciągu wentylacyjnego. Ma także zapewniać ochronę przewodu wentylacyjnego przed ptactwem i działaniem czynników zewnętrznych, np. czynników atmosferycznych. Dobrze dobrana nasada poprawia siłę ciągu i eliminuje zjawisko ciągu wstecznego.
Jaką nasadę wentylacyjną wybrać?
Nasada wentylacyjna powinna być dobierana indywidualnie dla każdego systemu wentylacyjnego. Doradca zaproponuje najlepszy model, mając na uwadze rodzaj budownictwa, przeznaczenie budynku lub pomieszczenia, typ systemu wentylacyjnego, czy potrzeby użytkownika. Obecnie dostępnych jest co najmniej pięć rodzajów nasad: obrotowe, hybrydowe, samonastawne, mechaniczne i stałe. Działanie nasad stałych – charakteryzujących się najprostszą budową ze wszystkich dostępnych modeli – opiera się na dwóch czynnikach: różnicy temperatur między pomieszczeniem wentylowanym a otoczeniem i siłą wiatru. Ruch powietrza w kanale wentylacyjnym jest możliwy dzięki wytworzeniu w nim podciśnienia. Wszystko za sprawą wiatru, który opływa nasadę wentylacyjną. Im wyższa jego prędkość, tym mniejsze podciśnienie powstaje w kanale, a co za tym idzie – zmniejsza się ilość odciąganego powietrza. Nawet wśród pozornie niezaawansowanych nasad stałych wyróżnia się dwa podtypy. Są to ALFAWENT i BETAWENT i choć ich funkcja jest taka sama, znajdują zastosowanie w różnych warunkach. ALFAWENT wykorzystywane są do wentylacji pomieszczeń w budynkach mieszkalnych i przemysłowych, natomiast BETAWENT umieszcza się w systemach wentylacyjnych opartych o pustaki. WIRPLAST również posiada ciekawą ofertę nasad kominowych obrotowych TURBOWENT PRO i TURBOWENT HYBRYDA. Nasady obrotowe w swojej pracy wykorzystują siłę wiatru, która wprawia ją w ruch i wytwarza podciśnienie w przewodzie wentylacyjnym. Podciśnienie stabilizuje ciąg i zapobiega powstawaniu ciągu wstecznego. Choć nasady obrotowe charakteryzują się wysoką sprawnością i wydajnością, ich działanie jest całkowicie uzależnione od siły (i obecności) wiatru. Remedium na pogodowe bolączki są nasady hybrydowe, które wyglądem mogą przypominać nasady obrotowe. Ich niekwestionowaną zaletą jest wbudowany silnik elektryczny, wykorzystywany podczas niewystarczających warunków wietrznych.